Zapisz na liście ulubionych produktów
Stwórz nową listę ulubionych produktów

Szałwia zwyczajna - zbieranie, działanie i wykorzystanie w domu

2021-08-16
Szałwia zwyczajna - zbieranie, działanie i wykorzystanie w domu

Pomimo tego, że lecznicze właściwości szałwii znane są ludzkości od wieków, w dalszym ciągu jest ona owiana nutką tajemnicy. Mnogość jej zastosowań i zdrowotnych walorów zaskakuje, a im lepiej ją poznajemy, tym większy potencjał w niej dostrzegamy.

Hodowla i zbieranie szałwii

Pomimo tego, że szałwia wywodzi się z gorących regionów basenu Morza Śródziemnego, to jej hodowla w naszych warunkach klimatycznych również jest możliwa. Co prawda, ta roślina hodowana w Polsce osiąga zazwyczaj od 30 do 60 cm wysokości. Nie ma to jednak wpływu na zdrowotne właściwości szałwii.

Środowiskiem najbardziej sprzyjającym szałwi są nasłonecznione tereny, osłonięte od wiatru. Gleba, na której rośnie szałwia, powinna być żyzna, ale jednocześnie przepuszczalna. Szałwia zwyczajna to roślina łatwa do nawożenia. Świetnie reaguje na nawozy mineralne i kompost. Jej okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Ze względu na niskie temperatury w okresie zimowym, aby uchronić szałwię przed wymarznięciem, zaleca się okrycie jej np. włókniną, czy kopczykami kompostu.

Co ważne, szałwię zbiera się gdy osiągnie pełnię wzrostu liści, ale przed procesem kwitnienia. Po zebraniu liści należy je ususzyć w ciemnym i przewiewnym miejscu. Szałwię zwyczajną bez problemu można uprawiać także w doniczce, w warunkach domowych.

Szałwia zwyczajna - właściwości

Niezwykle wysoka zawartość naturalnego olejku eterycznego w głównej mierze odpowiada za prozdrowotne właściwości szałwii. Ponadto w jej składzie znajdują się garbniki, które wykazują działanie bakteriobójcze. Szałwia zawiera także kwasy organiczne, które mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także witaminy, m.in. A, B1, C. Szałwia zwyczajna jest również bogatym źródłem soli mineralnych.

Wywar z szałwii to także świetny sposób na nadmierną potliwość. Nawet jednokrotne spożycie wywaru z liści niweluje ten problem na okres kilku dni. Można ją stosować profilaktycznie, a także podczas przebiegu chorób wywołujących nadpotliwość, takich jak nadczynność tarczycy, czy angina.

Szałwia zazwyczaj kojarzona jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Nic w tym dziwnego, skoro hamuje rozwój bakterii, nawet tych odpornych na działanie antybiotyków. Co więcej, pod wpływem szałwii, część toksyn bakteryjnych zostaje unieczynniona.

Regeneracyjne właściwości szałwii wynikają z wysokiej zawartości kamfory i karnozolu. Dzięki tym składnikom, można ją stosować przy zapaleniach i uszkodzeniach skóry. Ponadto szałwia, ze względu na zawartość tych związków chemicznych przyspiesza proces gojenia i wykazuje działanie grzybobójcze.

Należy pamiętać, że szałwia pomimo szeregu właściwości leczniczych nie powinna być stosowana w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wynika to z faktu, że szałwia zwyczajna zawiera niewielkie stężenie tujonu. Jest to substancja, która może wywołać krwawienie, jednocześnie prowadząc do poronienia. Tujon obniża także ilość produkowanego mleka, przez co stosowanie go w trakcie karmienia może skutkować zanikiem pokarmu.

Wykorzystanie szałwii w domu, czyli szałwia do picia

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś szałwię z własnej hodowli lub kupioną w sklepie wykorzystał w domowym zaciszu. To bezpieczny preparat, którego mnogość zastosowań sprawia, że posiadanie jej w domu może okazać się niezwykle pomocne w wielu sytuacjach. W jakich konkretnie?

Napar z szałwii

Napar z szałwii zwyczajnej świetnie sprawdzi się w przypadku gdy doskwierają Ci afty, ból zęba, czy problemy z dziąsłami. Regularne płukanie jamy ustnej wywarem z szałwii nie tylko złagodzi ból i zniweluje nieprzyjemny oddech, ale również przyczyni się do ustania stanu zapalnego i zahamuje rozwój bakterii. Napar z szałwii z powodzeniem można stosować do inhalacji, w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Wyciąg z szałwii jest również niezawodnym preparatem do przemywania i dezynfekcji powierzchownych ran skóry, a także czyraków.

Herbata z szałwii

Herbata z szałwii może okazać się niezastąpioną pomocą w przypadku braku apetytu i problemów z trawieniem. Łagodzi również niestrawności i wzdęcia. Ponadto ten napój korzystnie wpływa na pamięć i ogólne samopoczucie. Herbatę z szałwii możesz przygotować samodzielnie, zalewając wcześniej ususzone lub świeże liście rośliny wrzątkiem lub zaopatrzyć się w ten produkt w aptece lub sklepie zielarskim.

Nalewka z szałwii

Szałwię można wykorzystać do produkcji domowych nalewek i win. Poza wyjątkowym smakiem, alkohole na bazie szałwii poprawiają trawienie, a także ograniczają nadmierną potliwość. Pamiętaj, że niezależnie od celu i formy przyjmowania szałwii zwyczajnej, nie należy stosować jej dłużej niż 6 tygodni z rzędu. Długotrwałe używanie preparatów na bazie szałwii powinno być konsultowane z lekarzem.

Szałwia zwyczajna w kosmetykach Babuszki Agafii

W asortymencie Babuszki Agafii znajdziesz wiele produktów stworzonych z użyciem szałwii. Należy do nich m.in. wygładzający peeling do ciała na bazie 30 ziół z wysoką zawartością witamin i mikroelementów, odpowiadających za odpowiednie odżywienie i regenerację skóry. Naszym flagowym produktem z szałwią jest także czarne, zmiękczające mydło do rąk stworzone z wykorzystaniem aż 37 ziół. Formuła kosmetyku, oparta o cenne składniki organiczne wykazuje działanie oczyszczające i nawilżające skórę.

Poznaj pełne spektrum właściwości szałwii i przekonaj się jaka moc drzemie w tej roślinie! Oferujemy również maski, żele do ciała, balsamy i szampony do włosów z jej zawartością.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel