Zapisz na liście ulubionych produktów
Stwórz nową listę ulubionych produktów

Sosna - uprawa, działanie, wykorzystanie w domu

2022-01-13
Sosna - uprawa, działanie, wykorzystanie w domu

Uprawa sosny

Sosna to gatunek, który jest stosunkowo łatwy w uprawie. Ta roślina bez trudu adaptuje się nawet w ciężkich warunkach. Co prawda, najlepiej rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, ale radzi sobie także w pełnym cieniu

Sosnę można uprawiać na dowolnym typie gleby. Ważne, aby ziemia nie była podmokła. Odczyn gleby, na której będzie rosnąć sosna, powinien oscylować w granicach 4,5-6. Ta drogocenna roślina jest także bardzo odporna na niskie temperatury.

Najlepszym okresem na sadzenie sosny jest wczesna wiosna lub jesień. Pamiętaj, że w początkowym okresie uprawy roślinę należy obficie podlewać. Jednak wraz z upływem czasu sosna staje się odporna na suszę. Zimą możesz sporadycznie przeprowadzić nawadnianie rośliny. Nawożenie sosny nie jest konieczne. Jeśli jednak chcesz to zrobić, pamiętaj o kilkuletnich odstępach w nawożeniu.

Zbieranie pędów sosny

Młode pędy sosny, z których możesz przyrządzić domową nalewkę lub syrop najlepiej zbierać w środku wiosny. Przełom kwietnia i maja to zazwyczaj optymalny termin na zbieranie pędów. To właśnie wtedy na sosnach pojawiają się drogocenne pąki. W celu zebrania pędów wykorzystaj ostre narzędzie, np. sekator lub nóż. Musisz zachować precyzję, aby nie uszkodzić delikatnych pędów sosny. Najlepsze pąki oferują młode okazy, które rosną na piaszczystych i mocno nasłonecznionych terenach.

Pamiętaj, że sosna jest rośliną wieloletnią. W związku z tym zrywaj tylko tyle pędów ile aktualnie potrzebujesz do produkcji domowych przetworów. Kilka garści na jeden sezon w zupełności wystarczy. Co ważne, nie można zrywać pędów ze wszystkich gałęzi danego drzewka, ani wszystkich pędów z jednej gałęzi. W innym przypadku dalszy rozwój sosny może być zagrożony, a roślina zacznie obumierać. Pod żadnym pozorem nie łam gałęzi w celu pozyskania pędów.

Pędy sosny - działanie i właściwości

Pędy sosny mają działanie odkażające i wykrztuśne. Z tego powodu są szeroko stosowane przy bólu gardła, czy uciążliwym kaszlu. Olejek eteryczny zawarty w pędach sosny udrażnia drogi oddechowe, a zawartość witaminy C dodatkowo wzmacnia odporność organizmu.

Dużą popularnością w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych cieszy się olejek eteryczny z sosny. Możesz wykorzystać go do inhalacji, ale również do wcierania w skórę przy nawracających nerwobólach i bólach reumatycznych. Pędy sosny to także bogate źródło flawonoidów, garbników i soli mineralnych.

Pędy oraz igły sosny - wykorzystanie w domowy zaciszu

Pędy sosny idealnie nadają się na syrop. Jak go przygotować? W dużym naczyniu ułóż naprzemiennie warstwy pokrojonych i oczyszczonych pędów sosny oraz miodu lub cukru. Szczelnie zakręć naczynie i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 3-4 tygodnie. Gotowe!

Jednak sosna skrywa swoje prozdrowotne właściwości nie tylko w pędach, ale także w igłach! Z tej części rośliny możesz przygotować wywar, który świetnie sprawdzi się przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wystarczy, że rozdrobnisz 2 łyżki igieł i zalejesz je dwoma szklankami wody, a następnie całość doprowadzisz do wrzenia. Po 10 minutach gotowania, wywar odstaw na godzinę i przecedź.

Sosna w kosmetykach Babuszki Agafii

Tworząc receptury swoich kosmetyków, pamiętałam o cudownych właściwościach sosny. Wypróbuj jeden z moich flagowych produktów, czyli syberyjskie, czarne mydło do ciała i włosów, które m.in. dzięki zawartości ekstraktu z sosny zapewnia dogłębną pielęgnację i oczyszczenie.

Jeśli natomiast borykasz się z problemem przemęczonych stóp, sięgnij po mój naturalny krem do stóp redukujący zmęczenie z sosną syberyjską i szałwią. Zapoznaj się z pełnym asortymentem mojego sklepiku i wybierz ziołowe kosmetyki, których aktualnie potrzebujesz!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel