Zapisz na liście ulubionych produktów
Stwórz nową listę ulubionych produktów

Poznaj zioła, które pomogą Ci na problemy z zasypianiem!

2021-08-17
Poznaj zioła, które pomogą Ci na problemy z zasypianiem!

Około połowa Polaków deklaruje, że ma mniejsze lub większe problemy ze snem. Jeśli dotyczą również Ciebie, to jesteś w dobrym miejscu.! Zanim sięgniesz po leki na receptę, poznaj zioła na sen i uspokojenie, których regularne stosowanie wpłynie na jakość Twojego wypoczynku.

Zioła na sen

Zioła, których składniki czynne ułatwiają zasypianie, są w większości ogólnodostępne i można je wyhodować w doniczce lub ogródku. Na pewno znasz przynajmniej kilka z nich, ale może nie zdajesz sobie sprawy, jaki potencjał w nich drzemie. Pozwól, że przedstawię Ci zioła na dobry sen!

Melisa

Melisa to bardzo uniwersalne zioło na sen. Jej działanie jest na tyle bezpieczne, że można podawać ją nawet małym dzieciom. Substancje czynne zawarte w tej roślinie wykazują działanie uspokajające i nasenne. Co więcej, melisa działa także rozkurczowo, dzięki czemu wspomaga odpowiednią pracę jelit i wywołuje uczucie rozluźnienia. Główną substancją czynną, która odpowiada za właściwości zdrowotne melisy, jest olejek eteryczny, występujący w liściach rośliny.

Melisa spożywana jest zazwyczaj w formie naparu. Bez problemu można nabyć ją w aptece, np. w formie herbaty, ale także wyhodować samemu w przydomowym ogródku lub doniczce. Melisa jest rośliną łatwą w hodowli. Co prawda, to zioło najlepiej rośnie w nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru miejscach, jednak można je hodować również na obszarach zacienionych i wilgotnych. Dodatkowym atutem melisy jest to, że nie ma potencjału uzależniającego.

Rumianek

Rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół, wykazujących właściwości wspomagające dobry i głęboki sen. Substancje aktywne tej rośliny, dzięki którym ma ona właściwości prozdrowotne skondensowane są w koszyczkach rumianku. To właśnie z tej części przygotowuje się napary, herbaty, czy maści. Ponadto rumianek jest niezwykle łatwy w uprawie, w wielu miejscach rośnie na dziko i nie wymaga specjalnych warunków do uprawy.

Napar z rumianku jest doskonałym sposobem na wyciszenie i poprawę jakości snu ze względu na wysokie stężenie apigeniny. Ta substancja jest naturalnym anabolikiem i poza tym, że wykazuje działanie uspokajające i nasenne, wspomaga także powstawanie neuronów i wpływa na wzrost wytrzymałości tkanki mięśniowej. Rumianek jest na tyle delikatnym ziołem na sen, że może być podawany nawet niemowlakom.

Męczennica (Passiflora)

To zioło na sen i uspokojenie o intrygującej nazwie jest bogate we flawonoidy, czyli naturalne związki bioaktywne. Najcenniejszą częścią tej rośliny w kontekście właściwości zdrowotnych są liście. To właśnie z nich przygotowuje się napar, czyli najpopularniejszą formę przyjmowania męczennicy. Pamiętaj, że ekstrakt z tego zioła najlepiej spożywać tuż przed zaśnięciem. Dzięki temu czas snu się wydłuży, a przede wszystkim jego jakość będzie zdecydowanie wyższa.

Badania dowiodły, że po zastosowaniu naparu z męczennicy wydłużeniu ulega faza REM, a użytkownicy tej rośliny budzą się bardziej wypoczęci, niż przed jej stosowaniem. Męczennica ma także korzystny wpływ m.in. na niwelowanie stresu i stanów lękowych. To zioło na dobry sen lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Wymaga także częstego podlewania. Suszone ziele męczennicy, gotowe do zaparzenia można bez trudu nabyć w aptece.

Lawenda

Zapewne w głównej mierze utożsamiasz lawendę z jej walorami estetycznymi. Ta piękna roślina spełnia się jednak świetnie nie tylko jako ozdoba, ale również jako zioło na dobry sen. W przypadku lawendy, w kontekście zdrowotnym kluczowy jest jej zapach. Skąd się bierze?

Z naturalnego olejku eterycznego produkowanego przez lawendę. Zawarte w nim związki chemiczne powodują, że zapach tej rośliny działa kojąco na ludzki układ nerwowy, obniżając jego aktywność. To z kolei sprawia, że ogarnia nas uczucie odprężenia i spokoju. Dzięki temu stosując lawendę, możesz liczyć na lepszy sen, a przede wszystkim łatwiejsze zasypianie.

Lawenda występuje m.in. w formie herbatek ziołowych, z łatwością znajdziesz je w każdej aptece. Jednak do aromaterapii to zioło na sen najlepiej stosować w formie wysuszonych kwiatów lawendy, zamkniętych w woreczku z płótna. Możesz położyć go przy łóżku, tak aby zapach docierał do Ciebie przez całą noc.

Waleriana (kozłek lekarski)

Kozłek lekarski to roślina, która była używana jako zioło na dobry sen już w starożytności. W jej składzie znajduje się ponad 100 związków chemicznych, z których większość wykazuje właściwości zdrowotne.

Waleriana to jedno z najlepszych ziół na sen i uspokojenie. Nie dość, że skraca czas zasypiania, to również wyraźnie wpływa na poprawę jakości snu. Wynika to z wysokiej zawartości substancji takich jak biologicznie czynne walepotriaty, czy hesperydyna, która jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach m.in. uspokajających, przeciwutleniających i antynowotworowych. Waleriana zmniejsza także wrażliwość układu nerwowego na bodźce, a co za tym idzie, wykazuje działanie relaksujące.

Jak widzisz, istnieje wiele naturalnych sposobów na spokojny i głęboki sen. Wypróbuj różne zioła i sprawdź, które z nich jest najodpowiedniejsze dla Ciebie. Wypoczęte ciało i umysł to podstawa udanego dnia! Pamiętaj, aby przed użyciem dowolnego zioła na sen sprawdzić, czy w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel