Zapisz na liście ulubionych produktów
Stwórz nową listę ulubionych produktów

Pokrzywa - zbieranie, działanie, wykorzystanie w domu

2021-11-02
Pokrzywa - zbieranie, działanie, wykorzystanie w domu

Substancje, które wykazują działanie lecznicze i odżywcze, znajdują się zarówno w liściach, korzeniach, jak i łodygach pokrzywy. Można stosować ją profilaktycznie, ze względu na wysoką zawartość mikroelementów, a także w celach leczniczych, podczas przebiegu wielu chorób. Dzisiaj dowiesz się, jak hodować, zbierać i wykorzystywać pokrzywę w domowych warunkach!

Hodowla i zbieranie pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną wieloletnią. Można hodować ją w doniczce czy przydomowym ogródku. Jednak ze względu na to, że pokrzywa jest chwastem, rośnie także dziko i jest ogólnodostępna. Pamiętaj, aby pozyskiwać pokrzywę z miejsc jak najmniej zanieczyszczonych.

Przed zbiorem pokrzywy utnij przy korzeniu rośliny jej łodygi. Następnie pozostaw na 1-2 dni, aby zwiędły. Po tym czasie zbierz roślinę i zerwij z niej liście. Pokrzywa nie wymaga specjalnej pielęgnacji i określonych warunków hodowli.

Pokrzywa - właściwości i działanie

Liście pokrzywy charakteryzują się wysoką zawartością witamin, m.in. B6, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, B12 - odpowiedzialnej za wytwarzanie energii w komórkach, a także witaminy K, która jest odpowiedzialna za utrzymanie w normie gospodarki wapniowej w organizmie. W liściach tego ziela znajdują się również flawonoidy, pełniące rolę naturalnych przeciwutleniaczy. Ponadto pokrzywa jest bogata w garbniki i kwas krzemowy, który ogranicza wypadanie włosów, a także wzmacnia paznokcie.

Pokrzywa jest stosowana na takie dolegliwości jak m.in.

  • alergie,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • stany zapalne,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • kamica nerkowa.

JPokrzywa zawiera drogocenne mikro i makroelementy, takie jak chociażby:

  • magnez, który usprawnia pracę komórek,
  • fosfor, który ma istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie,
  • wapń, odpowiedzialny m.in. za proces krzepnięcia krwi, czy regulację pracy układu nerwowego,
  • żelazo, które ma kluczowe znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • jod, wpływający na prawidłową pracę mózgu i produkcję hormonów tarczycy.

Pokrzywa świetnie sprawdza się również jako środek na łagodzenie bólu. Szczególnie w przypadku stanów zapalnych stawów i kości, a także bólów reumatycznych.

Wykorzystanie pokrzywy w domu

Pokrzywa jest rośliną, z której można sporządzić okłady, napary, a nawet zupy. Co więcej, wszystkie wymienione specyfiki można bez trudu przyrządzić w domowym zaciszu! Jeśli chcesz, wykorzystaj w tym celu pokrzywę z własnej hodowli, jeśli takową nie dysponujesz, zawsze możesz nabyć tę roślinę w formie suszu w dowolnej aptece.

Okłady z liści pokrzywy

Z liści pokrzywy możesz przyrządzić okład, który uśmierzy ból i zmniejszy stan zapalny. W tym celu użyj młodych listków pokrzywy. Świeże liście zawierają więcej naturalnych substancji przeciwbólowych niż ich odpowiednik w formie suszu.

Napar z pokrzywy

Napar z liści pokrzywy ma silne działanie odkażające, dlatego świetnie nadaje się do płukania jamy ustnej. Ekstrakt skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach, a także afty. Jak go wykonać? W przypadku świeżych liście, po ich dokładnym umyciu, rozdrobnij je i zalej wrzątkiem na 30 sekund. Jeśli dysponujesz suszem z pokrzywy, możesz zaparzać go nawet do 10 minut, jednak już po minucie będzie nadawał się do użytku. Napar, który parzy się dłużej, będzie miał intensywniejszy smak i kolor.

Co więcej, napar z pokrzywy sprawdza się w masażach skóry głowy. Poprawia krążenie, redukuje napięcie mięśni, a co najważniejsze wykazuje działanie lecznicze w przypadku takich dolegliwości jak łupież, łojotok, czy nadmierne wypadanie włosów. Herbatkę z pokrzywy możesz profilaktycznie dołączyć do swojej codziennej diety. Pokrzywa naturalnie oczyszcza organizm, łagodzi stres i obniża poziom cukru we krwi.

Zupa z pokrzywy

Zdziwiona? Tak, można zrobić pyszną i zdrową zupę z pokrzywy! Jak to zrobić?

  • przygotuj 3 szklanki liści pokrzywy, najlepiej jeśli będą młode,
  • w garnku zagotuj wodę z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i włoszczyzną,
  • pokrój drobno listki pokrzywy wraz z cebulą, usmaż i dodaj do wywaru, gdy warzywa w wodzie zmiękną,
  • gotuj całość kilka minut, przypraw wedle własnych upodobań, smacznego!

Zupa z pokrzywy jest nie tylko zdrowa, ale również pyszna. Przekonaj się sama!

Pokrzywa w kosmetykach Babuszki Agafii

W sklepiku Babuszki Agafii znajdziesz naturalne kosmetyki z pokrzywą, stworzone w oparciu o tradycyjne, syberyjskie receptury. Jeśli borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, wypróbuj naturalny szampon przeciw wypadaniu włosów z łopianem i dziką pokrzywą najlepiej w akompaniamencie odżywki przeciw wypadaniu włosów z łopianem i dziką pokrzywą . Przekonaj się jaka moc tkwi w ziołach prosto z Syberii!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel