Jałowiec - uprawa, działanie, wykorzystanie w domu
Uprawa jałowca
Hodowla jałowca jest bardzo łatwa. Ta roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jej nawożenie możesz przeprowadzać w kilkuletnich odstępach. Przy uprawie jałowca pospolitego należy pamiętać o ściółkowaniu gleby przy pomocy kory drzewnej. Taki zabieg ogranicza parowanie wody, a co za tym idzie, hamuje rozwój chwastów.
W razie potrzeby bez obaw możesz przycinać gałęzie jałowca. Pamiętaj, aby wszelkie zabiegi związane z przycinaniem złamanych czy chorych części rośliny wykonywać wczesną wiosną. W tym celu zawsze korzystaj z czystego i naostrzonego sekatora! Miejsce ścięcia zabezpiecz maścią ogrodniczą, która zahamuje powstawanie szkodliwych bakterii i grzybów.
Jak rozmnażać jałowca? Najłatwiejszym sposobem jest ukorzenienie zdrowych sadzonek z rośliny matecznej. Do ukorzenienia wykorzystaj piasek i torf. Pamiętaj, aby podłoże, na którym rozwija się jałowiec, było permanentnie wilgotne.
Zbieranie owoców jałowca
Zbiory owoców jałowca, czyli szyszkojagód, należy przeprowadzać późną jesienią. Jak się za to zabrać? Pod rośliną rozłóż miękki materiał, a następnie z wyczuciem zacznij potrząsać jałowcem. Dojrzałe owoce spadną na ziemię, reszta nie nadaje się do zbioru.
Owoce jałowca należy suszyć w temperaturze oscylującej wokół 40 st. C. Szyszkojagody rozłóż w cienkich warstwach i co kilka dni przekładaj. Po ususzeniu owoce należy przechowywać w suchym pojemniku, który zapewnia cyrkulację powietrza.
Owoce jałowca - działanie i właściwości
Dojrzałe szyszkojagody charakteryzują się żywicznym smakiem. Owoce jałowce wykazują działanie antyseptyczne, moczopędne i bakteriobójcze.
Jałowiec jest znany ze swoich leczniczych właściwości w przypadku problemów z przewodem pokarmowym. Świetnie radzi sobie z niestrawnością, ułatwia trawienie. Co dokładnie znajduje się w owocach jałowca?
- olejek eteryczny,
- flawonoidy,
- kwasy organiczne,
- inozytol,
- garbniki,
- naturalne związki cukrowe i woski,
- pektyny.
Szyszkojagody - wykorzystanie w domu
Z owoców jałowca możesz przyrządzić napar, który świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia oraz infekcji dróg oddechowych. Aby w pełni wydobyć odkażające właściwości szyszkojagód, przygotuj napar zgodnie z przepisem:
- Stołową łyżkę rozdrobnionych owoców zalej szklanką wrzącej wody.
- Wywar odstaw pod przykryciem na kwadrans.
- Przecedź przez sitko, aby wyodrębnić płyn.
To wszystko! Napar możesz spożywać raz lub dwa razy dziennie (po jednej szklance). Wywar możesz dodawać także do kąpieli, aby zniwelować bóle reumatyczne.
Ciekawym wykorzystaniem owoców jałowca jest przyrządzenie z nich nalewki. W tym celu przygotuj 2 łyżki rozgniecionych szyszkojagód. Owoce zalej ok. 200 ml spirytusu i odstaw do leżakowania na 2 tygodnie. Następnie przecedź całość, aby uzyskać sam płyn. Stosowanie nalewki z owoców jałowca jest szczególnie zalecane przy artretyzmie, bólach reumatycznych i nerwobólach.
Jałowiec w kosmetykach Babuszki Agafii
Jałowiec jest składnikiem wielu ziołowych kosmetyków, które znajdziesz w moim sklepiku. Obok rośliny o tak cudownych właściwościach nie mogłam przejść obojętnie!
Olejek jałowca wykazuje działanie odżywcze i nawilżające, dzięki czemu pozytywnie wpływa na elastyczność skóry. Co więcej, korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy poprzez niwelowanie łupieżu i wzmocnienie cebulek włosów. Jałowiec jest również sprzymierzeńcem w zwalczaniu cellulitu!
Wypróbuj mój szampon przeciwdziałający wypadaniu z jałowcem, aby wzmocnić i zregenerować swoje kosmyki. Jeśli szukasz kosmetyku, który dogłębnie oczyści i nawilży Twoją skórę, sięgnij po ewitalizujący peeling do ciała z syberyjskim jałowcem i cytryńcem chińskim . To tylko wybrane kosmetyki z jałowcem, które znajdziesz w moim sklepiku. Wybierz te, które odpowiadają Twoim bieżącym potrzebom, aby zapewnić swoim włosom i skórze pielęgnację, na jaką zasługują!