Dziurawiec zwyczajny - zbieranie, działanie, wykorzystanie w domu
Naturalny olejek eteryczny znajdujący się w liściach rośliny stanowi o jej sile i leczniczym potencjale. Dziurawiec wykorzystywany jest przy oparzeniach, ranach, problemach z układem oddechowym. Stosuje się go również w licznych kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry. Przekonaj się, jak możesz wykorzystać tę cudowne zioło w domowych warunkach!
Hodowla i zbieranie dziurawca zwyczajnego
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną łatwą w uprawie i doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Najlepiej, jeśli jest hodowany na słonecznych stanowiskach. Hodowla dziurawca jest możliwa na większości gleb, nawet tych o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli chcesz wspomóc jego rozwój, możesz zastosować nawożenie mineralne.
Nasiona dziurawca najlepiej wysiewać w październiku. Ta roślina rośnie również na dziko, najczęściej na polach uprawnych, gdzie traktowana jest jako chwast. W okresie wiosennym należy przeprowadzić pielenie uprawy, aby uzyskać dorodne plony.
Dziurawiec zwyczajny osiąga zazwyczaj do metra długości. Liście tej rośliny są małe i mają gładkie brzegi. To właśnie w liściach znajdują się cenne olejki eteryczne, które w głównej mierze odpowiadają za lecznicze właściwości dziurawca. Okres kwitnienia dziurawca zaczyna się w czerwcu i kończy w sierpniu. Ziele dziurawca należy ścinać po raz pierwszy już na początku okresu kwitnienia. Drugie cięcie powinno nastąpić pod koniec sierpnia. Suszenie tej rośliny powinno przebiegać w naturalnych warunkach
Dziurawiec zwyczajny - właściwości
Dziurawiec cieszy się powszechną opinia zioła uniwersalnego. W jego składzie znajdują się m.in.:
- olejek eteryczny - wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające,
- kwasy organiczne - odpowiadają za uspokajające działanie dziurawca,
- pektyny - zapobiegają gwałtownym skokom cukru we krwi, przez zmniejszenie aktywności enzymów rozkładających cukry proste i skrobię,
- cholina - wpływa na poprawę pamięci długotrwałej,
- sole mineralne - mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu,
- witamina A - pozytywnie wpływa na odporność, odpowiada także za stan skóry, włosów i paznokci,
- witamina C - to silny przeciwutleniacz, który hamuje działanie wolnych rodników niszczących strukturę włosów.
Ze względu na szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych dmuchawiec zwyczajny jest wykorzystywany w leczeniu takich dolegliwości jak m.in.:
- depresja,
- bezsenność,
- zaburzenia trawienia,
- choroby wątroby,
- zmiany skórne,
- nadmierne wypadanie włosów,
Wykorzystanie dziurawca zwyczajnego w domowych warunkac
Dziurawiec zwyczajny świetnie sprawdza się w formie naparów. Uniwersalne działanie tej rośliny sprawia, że można wprowadzić ją profilaktycznie do swojej codziennej diety. Dziurawiec to bogate źródło niezbędnych witamin, a także mikro i makroelementów. Poza herbatką z dmuchawca, w domowych zaciszu możesz przyrządzić aromatyczną i prozdrowotną nalewkę!
Herbatka/napar z dziurawca
Przygotowanie naparu z dziurawca jest niezwykle proste! Jak się za to zabrać?
- Przygotuj dwie łyżki suszonego ziela,
- zalej je wrzątkiem i zostaw pod przykryciem na 10 minut,
- przecedź, aby oddzielić susz od płynu,
- pij 2-3 razy dziennie, w zależności od potrzeb!
Herbatka z dmuchawca sprawdza się przede wszystkim przy dolegliwościach żołądkowych. Napar można stosować także do płukania włosów, w celu wzmocnienia cebulek i pozbycia się łupieżu. Ponadto ze względu na właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, napar można stosować do przemywania ran.
Nalewka z dziurawca
Do przygotowania nalewki dziurawcowej potrzebujesz kwiatów lub ukwieconego ziela tej rośliny. Włóż je do dużego słoika lub innego naczynia i zalej alkoholem, najlepiej siedemdziesięcioprocentowym. Taki alkohol możesz przyrządzić samodzielnie na bazie spirytusu - odpowiednio go rozwadniając. Pamiętaj, aby na każde 50 g kwiatów lub 100 g ukwieconego ziela przeznaczyć 0,5 l alkoholu.
Szczelnie zamknij pojemnik i odstaw go na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni wyciśnij nasączone ziele, a płyn przefiltruj za pomocą gazy. Do nalewki możesz opcjonalnie dodać miód. Po wymieszaniu zawartości nalewkę odstaw na okres co najmniej trzech miesięcy. Dzięki temu trunek w pełni dojrzeje, a dziurawiec uwolni swoje prozdrowotne właściwości.
Dziurawiec zwyczajny w kosmetykach Babuszki Agafii
W sklepie Babuszki Agafii znajdziesz wiele kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów zawierających ekstrakt z dziurawca. Wypróbuj syberyjskie, kwiatowe mydło do ciała i włosów , które dogłębnie oczyści i zadba o kondycję Twoich włosów! Jeśli chcesz wzmocnić i odżywić włosy, postaw na naturalny, wzmacniający balsam do włosów z chrzanem i modrakiem abisyńskim .
Wszystkie kosmetyki Babuszki Agafii stworzone są z wykorzystaniem unikatowych ziół i owoców prosto z Syberii!